Ширење Евроазијске развојне баке

19.10.2016
Планови

Саопштено је да ће се Азербејџан, Вијетнам, Египат, Израел, Индија, Индонезија, Иран, Монголија, Сингапур, Тајланд, Јужна Кореја и Јапан ће да се придружити тренутним члановима - Јерменији, Белорусији, Казахстану, Киргистану, Таџикистану и Русији.

Очекује се да ће све неопходне формалности бити завршене до 2018. године.

Политика и економија

Традиционално, економска сфера је у домену политичких интереса Вашингтона, а Русија би да у војној сфери сарађује са партнерским земљама. Због тога, учешће великих инвеститора, као што су сателити Сјдињених држава - Јапан, Јужна Кореја и Израел, ће значити не само економски, већ и политички успех.

Посебно важно

Поред тога, неопходно је узети у обзир чињеницу да је Јапан одлучио да створи највећи светски инвестициони фонд заједно са Саудијском Арабијом, чији односи са "заклетим пријатељем", Америком нагло погоршавају. Познато је да, према председник јапанске банкарске групе Softbank Масајоши Сону, Јапан тражи новог "Алибабу" , док успешно подржава кинески кибер-пројект, који према неким стручњацима, има другачију подршку кинеске владе.

С обзиром на обећање Јапана да ће блиско сарађивати са Русијом у економској сфери, сви ови догађаји могу довести до врло интересантних пројеката, укључујући и оне који имају стратешки, државни вредност.

У позадини

Недавно је у другој руској финансијској институцији – Развојној банци БРИКС одобрено првих пет пројеката. За сваку земљу чланицу су издвојена средства за пројекат.

Истовремено је постало познато да је Вашингтон блокирао Русију у ММФ. Речено је да су инструкције за блокаду свих пројеката који имају везе са Москвом послати представницима Сједињених држава у ММФ, Светскоој банци и другим међународним финансијским институцијама, упркос чињеници да Русија не користи слуге ММФ већ десет година. Ове незаконите радње су увериле многе владе да Вашингтону недостатају принципи и што их је натерало да траже алтернативне партнере.