18+
Ипак, све ово, каже Кери, не обавезује Сједињене државе да наставе са било каквим деловањем против Даеш терориста. Он је само позвао на “независну истрагу”, коју треба да спроведе неки суд или Трибунал. А овај напад се односио на Белу кућу: "Председник Обама би требало да убрза и припреми широк, свеобухватни план који је потребан да се заиста победи и уништити Даеш. Парализа и неефикасност ове администрације у борби против тих радикалних исламских терориста су неприхватљиви.", каже Кери.
Потребно је нагласити да је Представнички дом у понедељак изгласао резолуцију са 393 гласа за и ниједним против, да су зверства Даеша – геноцид. За усвајајње ове резолуције лобирале су оргаанизације Колумбови витезови и У одбрану хришћана. Прва група је припремила детаљан извештај према коме су терористи убили 100 хришћана. Раније су друге организације цивилног друштва непрестано позивале да се дела Даеша третирају као геноцид.
Само једном раније се десило да је Бела кућа неке злочине препознала као геноцид – то је било 2004. године у Судану (конфликт у Дарфуру). Амерички адвокати су одлучили да се, према Конвенцији о спречавању геноцида УН из 1948. године, не захтева од државе да спречи геноцид који се одвија ван њене територије. Тада је Државни секретар САД Колин Пауел позвао Савет безбедности УН да одреди комисију која би истражила и предузела одговарајуће правне мере, ако се слаже са прекидом геноцида. Резултат тога је био да је Савет безбедности УН захтевао од суданских власти да активно сарађују са Афричком унијом како би се повећао контингент мировњака у региону Дарфура.
Важно је нагласити да су сукоби у Судану почели када су пронађене резерве нафте у Дарфуру, за чије црпљење су биле ангажоване кинеске и француске компаније. Важно је, такође, да су се Сједињене државе супротставиле легитимној суданској влади, а Кина и Француска су биле на страни Уједињених нација. Касније су Сједињене државе покренуле поделу Судана на две државе.
Можда се сећате 1999. године, када су Сједињене државе започеле агресивну војну кампању против Југославије, а Милошевић оптужен за етничко чишћење. НАТО кампања је довела до многих цивилних жртава, а албански терористи су добили помоћ од Сједињених држава и наставили са чињењем тешких злочина.
Заметили опечатку на сайте? Выделите текст с ошибкой и нажмите Ctrl+Enter.