По први пут у историји: састанак лидера Русије, Ирана и Азербејџана

07.08.2016
Економска димензија

Током самита, одржаће се трилатерални, али и билатерални састанци. Један од главних економских пројеката којима ће се расправљати на састанку је успостављање транспортног коридора Север-Југ.

Према речима руског Председника, који је уочи састанка дао интервју азербејџанској штампи, овај пројекат ће створити најбољу прилику "да се крене са транзитом робе из Индије, Ирана и из Персијског залива ка територији Русије и даље, ка Северној и Западној Европи."

Државници ће разговарати о заједничким пројектима у енергетском сектору, као и о питањима нафтних и гасних поља у Каспијском мору. Русија и Азербејџан, с једне стране и Иран с друге стране инсистирају на различитим принципима разграничења.

Такође ће бити речи о сарадњи у трговини и туризму.

У ствари, ради се о даљој градњи троугла Москва-Баку-Техеран у смислу евроазијских економских интеграција, као допунски пројекат Евроазијске економске уније, што ће у будућности значити и формални улазак Ирана и Азербејџана у евроазијске структуре. Могуће је и да ће се разматрати евроазијска интеграција Турске – уочи историјског сусрета Владимира Путина и Реџепа Тајипа Ердогана.

Политичка димензија

Није мање важна и политичка димензија овог самита. Русија и Иран су показали јединствен став о најважнијим међународним питањима, укључујући Сирију. Приближавање Турске и Русије даје јединствену прилику да се створи јака евроазијска политичка заједница. Азербајџан не може остати по страни у стварању ове заједнице у којој су његови главни међународни партнери и историјски блиске земље. Заокрет Анкаре ка Москви учвршћује положај Бакуа као важне везе између Москве, Анкаре и Техерана, јер је у тесним везама са све три државе (историјско искуство као дела Русије, Шиитски Ислам као преовлађујућа религија, турски језик).

Иран има посебан значај у решавању сукоба у Карабаху. Иран је, са једне стране близак Азербејџану јер већи део становништва су шиитски Муслимани, а са друге стране одувек има добре везе са Јерменијом. Те ће Русија и Иран покушати да не наруше равнотежу интереса Јерменије и Азербејџана, што би сачувало мир у региону.