RIMPAC под покровитељством Сједињених држава

30.06.2016
Основни програм

У области Хавајских острва и на обали Јужне Калифорније у маневрима ће учествовати 200 авиона и хеликоптера, 5 подморница, 45 бродова и 25.000 војника. У оквиру вежби биће организована паљба, спроведени маневри надводног ратовања и и операције са употребом носача авиона. Вежбе ће трајати до 4. августа.

Две идеје

Званични циљ вежбе је да се обезбеди сигурност поморских комуникација. Први пут вежбе су одржане 1971. године, а ове су 25. по реду. Међутим, с обзиром да Сједињене државе нису ратификовале Конвенцију УН о поморском праву, на демагогију о слободи пловидбе се гледа као на прикривање америчких интереса. Пошто се доминација ове земље заснива на Sea Power, то и представља основну идеју, а вежбе су само практична примена под етикетом "меке моћи" и америчког вођства.

Шта са Азијатима

Сингапурска фрегата RSS Steadfast је изабрана да управља деловањем мултинационалне групе. То је било условљено комуникацијским и оперативним капацитетима пловила.
По други пут у историји у маневрима ће биће укључени и кинески бродови. Треба напоменути да анти-кинески лоби у америчком Конгресу, посебно Марк Такаи, покушава да забрани Кини да учествује у маневрима због тензија око Јужног кинеског мора.

Противници вежби

Главни противници вежби су еколози, и то не први пут. Организације као што су Earthjustice, Sierra Club и Basel Action Network су и раније подносили тужбе против организатора RIMPAС. Према подацима еколога, током ранијих вежби и маневара је уништено много рибе и морских животиња, укључујући и ретке врсте.