Живот после Брегзита: Меркелова, Оланд и Ренци одлучују шта да раде са ЕУ

27.06.2016
Шанса за евроскептике

Излазак Велике Британије у условима кризе економске и имиграционе политике могао би да доведе до ланчане реакције у другим земљама ЕУ. Ово не може сметати европским лидерима, зато што је положај евроскептика у тим земљама јачи него икад. У земаљама, оснивачима ЕУ - Француској, Немачкој и Италији положај евроскептика јачи је него икад. У Француској, лидер Националног фронта Марин Ле Пен је најпопуларнији политичар у земљи, у Италији региони под контролом "Северне лиге" започели су процес укидања санкција Русији, упркос Риму. У Немачкој, нова партија "Алтернатива за Немачку" је постала трећа најпопуларнија политичка снага у земљи. Евроскептична осећања су јака међу присталицама ХСС - највећег савезника саме Меркелове.

Другачија Европа

Либерална Европска унија пуца по шавовима. Истовремено, након изласка Велике Британије из ЕУ, Европа има шансу да створи истински континенталну унију, која није усмерена на Сједињене државе, као ни на глобалну Плутократију, већ на националне интересе народа Европе. Међутим, очигледно је да садашње ЕУ елите нису у стању да створе одрживу геополитичку формацију. Брегзит је демонстрација њиховог неуспеха и сигнал распада њиховог либералног и мултикултуралног пројекта.

Уочи самита

Излазак Велике Британије ће бити главна тема и Самита ЕУ који ће се одржати 28-29. јуна у Бриселу. Европске елите мораће да одлуче шта да раде са растућим незадовољством у вези са пројектом ЕУ,  које је појачано изласком Велике Британије.