18+
Протести у Казахстану почели су након што су медији објавили извештаје о изменама и допунама закона о власништву над земљом. Представљене информације су указивале да влада, наводно, планира да масовно продаје земљу странцима. Ови извештаји су касније демантовани. Међутим, западне обавештајне мреже добиле су прилику да изведу људе на улице и организују протесте у многим великим градовима. Актјубе је био један од центара недавних протеста против владе.
Упркос чињеници да су демонстранти показали да њихове акције имају цивилни и мирни карактер, оне су често имале одлику агресивних акција усмерених против власти. Водећу улогу у сукобима имају управо радикални исламисти, који су блиско повезани са забрањеним групацијама као што су Даеш и Џебат ал-Нусра. Протестни сценарио је доживео крах зато што су власти предузеле адекватне мере, због чега су радикали прешли на борбене провокације. Занимљива је и чињеница да се Актјубе, где је дошло до терористичких напада, налази у близини руске границе.
Као што се често дешава, западни медији раде заједно са локалним предузетницима. Тако су обавештајне агенције Казахстана оптужиле власника највећег бизниса пива у земљи Тохтара Тулешова, за планирање државног удара. Према речима безбедносних званичника, његов план деловања подразумевао је дестабилизацију ситуације у земљи путем стварања жаришта, организације протеста и масовних немира. У овом контексту је планирано да се формира такозвана "алтернативна влада" и промени структура садашње власти.
Заметили опечатку на сайте? Выделите текст с ошибкой и нажмите Ctrl+Enter.