18+
Корупција – најчешћа оптужба, коју западне земље користе у борби против својих геополитичких противника. Обично, реч је о режимима који нису либерални. Комплетна реторика борбе против корупције служи да закамуфлира борбу између два суштински различита социјално-политичка система: плутократског – владавине новца и система једноличне власти - независне од власника новца. Либерални режими Запада засновани су на принципу «новац/власништво=моћ», а режими у остатку света који нису либерални, на принципу «моћ = власништво/новац». У првом случају основна чињеница је поседовање новца, а резултат је стварна моћ која је концентрисана у рукама анонимне мањине небирачког тела, финансијске елите. Политичари у јавности и лидери земаља у таквом систему представљају искључиво сервисере финансијског капитала, који по природи није националног карактера. У другом случају, то је пре свега чињеница поседовања моћи, док је власништво капитализација моћи. Међутим, јавне институције и лидери земаља не подлежу директној субординацији спољних контролних центара.
Западне земље верују да је корупција само трансформација моћи у власништво, али не и власништва у моћ. Не сматра се да је за осуду куповина политичара преко финансирања њихових кампања, промоција у медијској сфери, лобирање. Позив на борбу против корупције из уста западних лидера постаје позив на елиминацију алтернативних система односа моћи и власништва.
Тренутно, Запад активно користи "борбу против корупције" да одстрани неприхватљиве лидере у земљама БРИКС. У том контексту, према резултатима сензационалног открића «Panama Leaks» покренута је медијска кампања против лидера Русије и Кине. У Бразилу је започета, а у Јужној Африци се припрема процес смене лидера, оријентисаних против Запада и на основу оптужби за корупцију. Предлог Камерона да се створи глобална институција за борбу против корупције такође служи да би Запад добио инструмент притиска на суверене државе, под изговором борбе против корупције.
Значајно је да у оним случајевима, у којима су штићеници плутократске елите прљавих руку, западни медији не говоре о корупцији. Чињеница да име самог Камерона фигурира у тим истим «Panama Papers», њега лично не спречава да покрене форум за борбу против корупције. Чињеница да се кроз приватни фонд супружника Клинтон упумпавају милиони долара "донатора", који затим нестају у непознатом правцу, такође није довољно добар разлог за покретање судске или чак новинарске истраге о прању новца.
Заметили опечатку на сайте? Выделите текст с ошибкой и нажмите Ctrl+Enter.