Аустрија је посвећена бољим односима са Русијом

Став аустријског руководства

Аустрија је парламентарна република, што значи да је улога председника углавном церемонијална. Али, и аустријска влада је тренутно сличног става.

Раније је аустријски министар спољних послова Себастијан Курц изјавио да Европа треба пронађе начине за контакте са Русијом.

Генерал потпуковник Отмар Коменда (Otmar Commenda), шеф аустријског Генералштаба је такође допутовао у Русију.  Током посете је изјавио да су аустријске оружане снаге спремне на сарадњу са Русијом, без обзира на потпуно супротне препоруке многих светских сила.

Геополитика Аустрије

Аустрија је, заједно са Немачком, језгро “Средње Европе” (Mitteleuropa). Међутим, Аустрија се, за разлику од Немачке, држи неутралности и није чланица НАТО пакта. То држави даје прилику да се на међународном плану понаша независније.

Историјски, овај регион је кућа Европског континентализма. Угледни представник Аустријске континенталистичке геополитичке школе је Барон Хајнрих Јордис фон Лохаузен (1907-2002). Он је сматрао да је јака и независна Европа немогућа без савезништва са Русијом – ово је предметно начело те геополитике.

Најпознатији аустријски континенталисти

Најдоследније присталице Европског континентализма, приближавања Русији и укидања санкција Русији су представници Аустријске слободарске партије. Њен шеф, Хајнц-Кристијан Штрахе је, међутим, још 2014. године указао да санкције могу узроковати штету аустријској економији, зато што трговина са Русијом значи и 30 000 радних места. Поред тога, овај политичар је подржао и референдум о самоопредељењу Крима.

Сада је јасно да је Штрахе био у праву. Представници либералнијих партија, које су у Аустрији на власти, не могу да пониште законе геополитике; Аустрији, као и целој Европи, Русија је потребна.