У Аустрији се решава будућност Европе

Позиције кандидата

Хофер се залаже за суверену спољну политику Аустрије, ограничење миграције, укидање анти-руских санкција и признавање Крима као дела Русије. Поред тога, он се бори за то да Аустрија не прихвати приступање трансатлантском партнерству, које промовишу Сједињене државе. Што се унутрашње политике тиче, кандидат Слободарске партије подржава традиционалне вредности.

Његов противник предлаже лево-либерални програм, подржава содомите, абортусе и ЕУ. У страху од растуће популарности Хофера, он је у последњем тренутку променио став о трансатлантском партнерству са позитивног на негативан. Пикантан детаљ из биографије Ван дер Белена је чланство кандидата у масонској ложи.

Проблем будућег Премијера

Иако је председничка дужност церемонијална, јер је Аустрија парламентарна република, оба кандидата су спремна да максимално искористе полуге власти, које ће им пасти у руке. Аустријски председник може да распусти Доњи дом парламента, и да лично формално именује премијера. Хофер се кандидује за председника уз отворено обећање да ће да распусти парламент. На превременим изборима ће у том случају победити Слободарска партија Аустрије, која води према анкетама грађана. Са друге стране, Ван дер Белен изјављује да неће именовати Штрахеа за премијера, чак и ако Слободарска партија победи на изборима.

Јачање континентализма?

Поред тога, председник је врховни командант неутралне Аустрије. Тренутно, аустријско војно руководство тежи евроконтинентализму и настоји да ојача односе са Русијом. Председник континенталиста може значајно ојачати позицију ове групе у аустријском естаблишменту.

Шанса за Европу

Победа Хофера би могла послужити као окидач политичких промена у другим земљама ЕУ. Лево-либерални лидери ЕУ страхују да ће победа Слободарске партије Аустрије укинути паневропски табу о доласку деснице, евроскептичних и континенталистичких странака на власт,  које ће значајно променити лице Европе.