Политичка криза у Аустрији

Разлози за разрешење

Социјалдемократе не подржавају свог лидера у његовом ставу према мигрантима у земљи. Прошле године је Фајман заузео, за социјалдемократе, неочекивани став. После навале миграната, Аустрија је увела граничну контролу и додатно договорила са Србијом, Македонијом, Црном Гором и Хрватском да се блокира талас миграната који из Грчке у Централну Европу долазе Балканском рутом. Ове недеље је аустријски Парламент разматрао нове амандмане на државне законе, за строже критеријуме у добијању азила. Канцеларова антимигрантска политика је довела до незадовољства међу левичарима у партији. ЕУ и суседна Немачка су извршиле велики притисак на руководство, залажући се да се прекине са блокадом Балканске руте.

Народ против странаца

Већина Аустријанаца има много радикалнији став по овом питању. Према истраживањима, напопуларнија политичка партија је конзервативно-националистичка Слободарска партија Аустрије. Крајем априла је одржан први круг председничких избора у коме је победио кандидат Слободарске партије Норберт Хофер. Истовремено, представници владајуће Социјалдемократске и Народне партије и леивачр из Зелених су одустали од даљег учешћа. Резлтат тога је да је Фајман ухваћен између чекића и наковња. С једне стране постојали су притисци  одоздо који позивају на радикализацију анти-мигрантских мера; са друге стране је притисак левичара и либерала унутар партије, захтеви ЕУ, који траже управо супротно.

Прогноза

Име новог аустријског Канцелара Аустрије ће се знати после избора новог вођства Социјалдемократа. Рани парламентарни избори су најмање вероватан сценарио, јер би владајућа коалиција била поражена. Они немају намеру да препусте власт Слободарској партији. Руководство Аустрије ће највероватније наставити са политиком маневрисања између предлагача и противника мера против миграната. Због немогућности да се суочи да унутрашњом кризом у партији (социјалдемократе), популарност Слободарске партије Аустрије ће само расти.