18+
Циљ референдума је да се присили Влада да изврши “измену и допуну” закона и да се натера Парламент на поновно гласање о Споразуму, у складу са изменом. Право да донесе коначну одлуку, има холандски Парламент.
Холандија има право да блокира сваку одлуку ЕУ која се доноси на основу Лисабонског споразума, усвојеног на ЕУ самиту 2007. године.
Референдум организују холандски политички еуроскептици из Партије слободе и представници Социјалистичке партије. Организатори су успели да прикупе 300 000 потребних потписа, који, према законима Холандије и ЕУ, аутоматски заустављају имплементацију Споразума, укључујући и безвизни режим за украјинске туристе.
Према последњим истраживањима јавног мнења, 40% становништва је против Споразума, 25% је за Споразум, а остали су неопредељени. Иако се референдум одржава у Холандији, на коначни исход покушавају да утичу многи европски политичари и партије. Немачки Дојче веле (Deutsche Welle), који је под контролом Меркелове владе, уредно шири пропаганду и промовише Споразум са Украјином. Ово је један од примера кршења холандског закона, јер се гласачи 5. априла увече позивају да подрже Споразум, иако је то време предвиђено за предизборну тишину и њено поштовање.
Интервенција немачког медија јасно показује два тренда у европској политици. Један подржава право људи да учествују у доношењу одлука о њиховим судбинама и о односима са другим државама. Ово је одлика класичне европске традиције и представничке демократије. Други тренд долази од европских бирократа који покушавају да наметну свој програм и циљеве. Оно што је заједничко трансатланским либералима (укључујући и Меркелову) је да манипулишу мишљењем јавног мнења, у интересу Вашингтона и Брисела.
Ако већина гласа против Споразума са Украјином, биће бројних последица укључујући и блокирање безвизног режима са Украјином, забрану економских миграција и велики број ограничења у областима трговине и услуга.
То, даље, значи још једну победу еуроскептика, не само у Холандији, него у ЕУ.
Ако Европска комисија покуша да доведе у питање резултате референдума, то ће бити још један поен за еуроскептике, јер би такав гест Комисије указао на пукотине у правном систему Европске уније.
Заметили опечатку на сайте? Выделите текст с ошибкой и нажмите Ctrl+Enter.