Ново ропство: Европа се противи Трансатланској зони

20.09.2016
Замка за континент

Европска унија и Сједињене државе воде тешке преговоре о Трансатланском партнерству од лета 2013. године. Вашингтон је планирао да их заврши до краја председничког мандата Барака Обаме, али ставови неких европских политичара и јавних личности су осујетили ове планове. Споразум подразумева стварање највеће зоне слободне трговине са тржиштем које обухвата око 820 милиона људи. Поред Сједињених држава и ЕУ, пројекат је требало да обухвати Канаду, Мексико, Швајцарску, Лихтенштајн, Норвешку, Исланд и један број земаља које планирају да се придруже Европској унији.

Обичан канибализам

Овај споразум, у ствари, чини да Европа у потпуности буде економски потчињена Сједињеним државама. У принципу, бивши колонија Старог света сада има тенденцију да делује као колонизатор европских народа и држава. Потписивањем овог споразума, Вашингтон планира да одложи колапс сопственог економског система, јер ће ресурси и тржишта у Европи бити под пуном контролом финансијских елита Сједињених држава, што им омогућава да укратко подстакну економски раст и спекулативне активности. Истовремено, европски произвођачи ће претрпети непоправљиве штете, престаће да буду конкурентни, а највероватније је да ће у великој мери зависити од америчког капитала.

Протести на свим нивоима

Преговори и могућност потписивања овог споразума су изазвали огорчење код великог броја  становника европских земаља. ЕУ сада зависи од Сједињених држава углавном политички, а економска сфера је нешто друго и релативно је слободно. Међутим, након потписивања ТТИП, све земље чланице ће постати тржиште за извоз и колоније у новом облику. Представници највећих европских предузећа, који нису заинтересовани да изгубе своје позиције на глобалном и локалном тржишту, такође су против потписивања споразума.