18+
Према подацима добијеним у понедељак, 13. јуна, број присталица и противника изласка из Европске уније скоро да је једнак. Према издању Guardian, број оних, који желе да напусте ЕУ значајно се повећао – забележено је 53% наспрам 47%. Bruges Group је дала однос 52% за Брегзит, 33% против (остали су неопредељени). Стручњаци из академске заједнице тврде да су тако високе бројке забележене први пут, што за еурофиле може значити могућу катастрофу на референдуму.
Ови подаци су се одразили на односу фунте стерлинга у односу на долар. У понедељак се десио скок валуте, након чега је заустављена на нивоу 1.4275. Показатељи водећег индекса британске берзе FTSE 100 били су најнижи од средине марта 2016. - 6044.97, пошто су се спустили на 1,16%.
Ако резултати референдума буду за излазак Велике Британије из ЕУ, то може да изазове ланчану реакцију. Остале земље ће следити пример, док ће се подршка евроскептицима значајно повећати.
Могући излаз би подразумевао ревизију законодавства Велике Британије и обавеза према чланству у Европској унији.
Такође би настала криза легитимитета Брисела.
Поред тога, Брегзит указује на проблеме у евро-атлантским односима, као и на безизлазност либералног програма.
Највише би могле да настрадају земље Источне Европе, чије је радно способно становништво масовно отишло да ради у Британији. Могуће је да би због одмазде према Британији, ЕУ могла да уведе заштитне мере и посебне тарифе.
Заметили опечатку на сайте? Выделите текст с ошибкой и нажмите Ctrl+Enter.