Обамин потез са севера

Геополитички значај Арктика

Арктичка област је од средине XX века од кључног геополитичког значаја. Управо је Арктик најкраћи пут између Русије и Сједињених држава, за прелет балистичких ракета и летове стратешких бомбардера. У региону су крајем XX, и почетком XXI века, откривене велике резерве угљоводоника. Питање контроле над ресурсима постаје кључно, с обзиром да Арктичке државе имају различите приступе проблемима дефинисања граница континенталних плоча и националног идентитета појединих сектора Арктика, Арктик је такође и Северни морски пут, који са развојем флоте ледоломаца и перспективе глобалног загревања може бити алтернатива другим комерцијалним поморским транзитним путевима, јер подразумева најкраћи пут од Северног Атлантика до Пацифика. Русија још увек у потпуности контролише овај пут.

И Балтик је на дневном реду

Тренутно у пет нордијских земаља - Данској, Финској, Исланду, Норвешкој и Шведској - влада анти-руско расположење. Министри спољних послова ових земаља су 3. маја потписали заједничко обраћање «For a Stable and Secure Baltic Sea Region» (За стабилан и сигуран регион Балтичког мора), позивајући на контролу Русије у балтичким државама. Тако ће, највероватније, на састанку у Вашингтону у центру пажње бити не само Арктик, већ и овај регион.

НАТО планира напад

Након присаједињења Крима 2014. године, НАТО је почео активно да се припрема за рат у Балтичком региону и у Северној Европи. Управо овде је Русија у директном контакту са земљама НАТО, а удаљеност до Москве и Санкт Петербурга у случају удара је минимална. Спроводи се активна кампања против Русије. Становништво балтичких држава и Норвешке је повргнуто методама застрашивања могућом руском инвазијом. Интензивира се кампања за укључивање неутралне Шведске и Финске у НАТО. Стручњаци истичу да би НАТО могао да покрене рат против Русије у периоду до 2018. године, док унапређење руске војске, у којој ће Русија имати супериорност у војним и техничким условима, још увек није завршено. Једини ограничавајући фактор је руско нуклеарно оружје.
Схватајући значај у региону, Русија је, са своје стране, након 2014. године, поставила војну базу на Арктику и намерава да распореди додатну јединицу на западу земље припремајући се да се супротстави могућем нападу НАТО.